Bár a fogékszer kiváló lehetőség arra, hogy a tökéletes mosolyunkat még csillogóbbá, feltűnővé varázsoljuk van, amit érdemes megfontolni mielőtt valamilyen irányba döntünk, mert sem az ellenzőknek, sem a támogatóknak nincs teljesen igaza. Összegyűjtöttünk egy cikkben mindent, amit a fogékszerről tudni kell ahhoz, hogy el tudja dönteni: akarja, vagy nem?
Szexi és fiatalos, vagy butaság? Kinek ajánlott?
Soha semmi nem állított még minket ilyen nehéz helyzet elé, mint a fogékszer, mert éppúgy mondhatjuk azt, hogy egy évezredes díszítési mód (már az egyiptomiak is használtak fogékszereket) ahogy azt is, hogy a fogra rakott csillogó strasszkő teljesen felesleges. Mondhatjuk rá, hogy szexi, és fiatalos, vagy akár azt is, hogy túlzóan feltűnő, hivalkodó, olcsó. Aztán állíthatjuk azt, hogy a fiatal lányok ékszere, de ez sem igaz, mert senki nem tiltja meg az sem, ha egy középkorú férfi éppen most dönti el, hogy szeretne.
Mi azt mondjuk, hogy a fogékszer annak való, és annak ajánlott, aki úgy véli, szeretne. Az egész egy döntés kérdése, ízlésé, arról pedig nem szabad vitatkozni, állást foglalni. Éppen ezért mi maradunk inkább a tényeknél és egyik irányba sem fogjuk terelni a döntését.
Miből van a fogékszer, és meddig marad a fogon?
A fogékszer egy olyan ékszer, amit (jellemzően) nemesfémből, vagy kristályokból készítenek. A legtöbb fokészer arany, platina, vagy fehérarany, illetve csillogó drágakő, Swarovsky kristály. Egy speciális eljárással teszik fel a fogra, majdnem úgy mintha ragasztanák. Éppen ezért van szavatossági ideje is: a legtöbb fogékszer 1 évig marad a fogon (megközelítőleg).
Hogyan kerül fel a fogra?
Van egy elterjedt tévhit, ami szerint a fogékszer úgy kerül fel a fogra, hogy ahhoz át kell fúrni a fogat, de természetesen ez nincs így. Annak a fognak a felületét, ahova az ékszert szeretné kicsit meg kell csiszolni azért, hogy teljesen sima legyen, és egyszerűen felragasztható a fogékszer a fogra.
Az eljárás előnye az, hogy (néhány alkalommal felrakva) még nem károsítja a fogat, de azzal számolni kell, hogy a gyakori csere, vagy a több fokékszer, esetleg azt éveken át tartó folyamatos újra felrakása, vagy a nem megfelelő technikával történt felhelyezés a zománcot károsíthatja. Hátránya lehet még az, hogy ha eláll a fogtól (és el fog) mert a fogékszerben ételmaradékok összegyűlhetnek, és emiatt szuvasodhat a fog. Ugyanakkor a fogékszer felhelyezése semmiféle fájdalommal sem jár.
Mennyire stabil a fogékszer?
A fogékszer a felhelyezés után stabil. Semmiféle különleges törődést nem igényel: épp úgy kell tisztítani a fogat mint előtte, nem kell kompromisszumot sem hozni, mert a fogékszer nem fog leesni fogmosás közben például. Az első fogékszerek még egy évig, az újabb technológiával felhelyezettek már akár több éven keresztül is maradna ka fogon.
Árthat?
A fogékszer nem ártalmas hiszen az anyaga nemesfém (vagy kristály) ami nem okoz(hat) allergiát. Az egyetlen ami „ártalmas” lehet, és kockázatos, esetleg veszélyesnek tűnik az, ha a fogékszert véletlenül lenyeli. Ám ettől sem kell félni, hiszen olyan pici, hogy gond nélkül távozik majd.
Hogyan lehet eltávolítani a fogékszert?
A fogékszert nagyon könnyű, és fájdalommentes eltávolítani, hiszen „lepattintható” a fogáról. A fogán maradt ragasztó pedig másodpercek alatt eltávolítható és akár azonnal egy másik ékszer tehető a helyére: tehát nem egy életre szól, és nem hagy nyomot.
Van fogékszer kizáró ok?
Tulajdonképpen nincs: mindössze azt érdemes figyelembe venni, hogy a fogékszer a szép, fehér makulátlan, egészséges fogazaton mutat jól, hiszen önkéntelenül is odavonzza a tekintetet.
A fogékszer tehát kizárólag csak döntés kérdése: ha szeretné Önnek is lehet.